Światowy Dzień Wzroku

Ponad 80% informacji z otaczającego nas świata odbieramy za pomocą naszego wzroku – imponujące, prawda?

Wzrok to źródło cudownych doznań. Dzięki niemu możemy cieszyć się pięknem natury, podziwiać kolory, dzieła sztuki, ptaki, zachody słońca…- ma on ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu. Niestety każdego roku na całym Świecie, tysiące ludzi traci wzrok.

W wielu regionach sytuacja ta spowodowana jest problemem z dostępem do opieki zdrowotnej. Wolontariusze z całego świata udają się na misje do krajów, w których miejscowa ludność oddzielona jest od najbliższych placówek ochrony zdrowia o kilkaset kilometrów. W placówkach tych dodatkowo często brakuje sprzętu oraz wykwalifikowanego personelu. Wiele osób traci tam wzrok, ponieważ nie otrzymuje pomocy lub otrzymuje ją zbyt późno.

Problemem jest jednak nie tylko brak dostępu do specjalistów. Utrata widzenia w krajach cywilizowanych często spowodowana jest zaniedbaniami. Wyniki badań GUS w Polsce wskazują, że również Polacy zapominają o regularnych badaniach wzroku.

Co więcej – zapominają o wykonywaniu badań w ogóle. Tegoroczny Światowy Dzień Wzroku (World Sight Day), który obchodzimy 10 października, odbędzie się pod hasłem „Vision First!” – „Wzrok przede wszystkim”.

Dlaczego Światowy Dzień Wzroku jest tak ważny?

W około 80% przypadków utraty widzenia można uniknąć, gdyby odpowiednio wcześnie postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Wystarczy regularnie (minimum raz na dwa lata) kontrolnie badać swój wzrok i namawiać do tego najbliższych. Światowy Dzień Wzroku to czas, w którym wielu specjalistów zajmujących się ochroną wzroku, zachęca do wzięcia udziału w ogólnopolskich przesiewowych badaniach wzroku organizowanych, w swoich gabinetach.

Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale to od nas w głównej mierze zależy, jak długo będziemy cieszyć się dobrym wzrokiem. Nie odbierajmy sobie tej szansy. Skoro mamy dostęp do specjalistów i nie dzielą nas od nich setki kilometrów – skorzystajmy z ich pomocy, badajmy regularnie swój wzrok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *