Plus i minus okularów z drogerii

Gotowe okulary dostępne są w prawie każdym markecie, są tanie i nie trzeba odwiedzać optyka. Brzmi jak bajka! Tylko czy rodacy wiedzą, że mogą sobie popsuć nimi wzrok?

Moce szkieł

Jak wygląda dobór okularów do czytania w drogerii? Mało kto przychodzi tu z receptą. Łapiemy jedynki i sprawdzamy. Udaje się przeczytać etykiety? Nie? To łapiemy większe moce. Tymczasem nie zdajemy sobie sprawy, że wzrok każdego jest inny. Tylko specjalista – lekarz lub optometrysta – dobierze nam właściwą korekcję.

Co np. w przypadku gdy jedno oko powinno mieć +2,00 a drugie +3,0? Tak jak nie jesteśmy symetryczni, jak jeden profil twarzy może się różnić od drugiego, tak jedno oko może być inne i mieć inną korekcję – z różnych przyczyn np. wielkości gałki ocznej. Takich okularów w aptece, czy drogerii nie ma. Podobnie w przypadku okularów minusowych. Co w przypadku korekcji np. – 1,00 na oko prawe i -2,00 na oko lewe? A co kiedy mamy astygmatyzm i potrzebujemy dodatkowej korekcji cylindrycznej?

Pomyślmy, ile jest tu możliwych wariantów korekcji. Owszem, w takich gotowych okularach do dali i bliży możemy widzieć lepiej niż bez, ale możemy sobie też poważnie zaszkodzić. Oczy dalej mogą być niedokorygowane lub przekorygowane i zmęczone, możemy sami sobie trwale uszkodzić wzrok.

Rozstaw źrenic

Wyobraźmy sobie sytuację. Jesteśmy szczęśliwcami. Lekarz przepisał nam trójki do czytania, a na recepcie są też jedynki do dali. No cóż, dwie pary lub okulary progresywne w salonie optycznym byłby to spory wydatek. Udajemy się do drogerii. Są. Plus jeden i plus trzy. Pasują. Mamy okulary za stówę. Cóż za oszczędność – myślimy. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że środki optyczne takich okularów, czyli rozstaw źrenic są w takich okularach uśrednione. A u każdego z nas, podobnie jak w przypadku mocy szkieł, jest to sprawa indywidualna.

Co się dzieje, kiedy nasz rozstaw źrenic jest większy/mniejszy niż średnia lub rozstaw każdego z oczu jest inny? Naruszamy wtedy równowagę mięśniową oczu. Soczewka okularowa składa się z dwóch pryzmatów. W prawidłowo ustawionym rozstawie źrenic nasze oko przebiega między nimi przez środek optyczny. Kiedy jednak rozstaw jest nieprawidłowy, działanie pryzmatyczne może w skrajnej sytuacji doprowadzić do uciekającego oka. Odpowiednia stosowana wiedza z tego zakresu jest stosowana do leczenia zeza. Stosowana nieodpowiednio działa w drugą stronę, szczególnie przy większych mocach.

Materiały

Takie gotowe okulary wykonane są z najtańszego rodzaju tworzywa, którego nie można modelować. Przy podgrzaniu po prostu się topi. Także elementy łączone są stałe. Z reguły nie ma tu możliwości wymiany wkrętów, a gwintowanie jest wprowadzone w plastiku, który łatwo się wyrabia. Również szkła są najgorszej jakości bez uszlachetnień, czyli o antyrefleksie możemy tylko pomarzyć.

Jeżeli zależy nam na zdrowiu oczu i chcemy mieć okulary dobrej jakości, nie pozostaje nam inny wybór niż salon optyczny. Tutaj możemy zbadać wzrok i dobrać okulary zgodne ze wszystkimi indywidualnymi parametrami dla nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *