Zespół Sicca: jak rozwija się zespół suchych oczu i co pomaga w walce z nim

Jeśli film łzowy w oku jest niewystarczający niezrównoważony, skutkiem mogą być piekące, swędzące i zaczerwienione oczy. Nasze wskazówki pomogą zapobiegać suchości oczu lub zapewniają szybką ulgę.
W naszej erze cyfrowej zespół suchego oka pojawia się zdecydowanie częściej niż kiedyś. Oczywiście przyczyną zbyt suchych oczu jest długa praca przy komputerze oraz zbyt długie patrzenie na smartfon. I szczerze mówiąc, czasami podrażnienie oczu jest normalne i trudne do uniknięcia. Ale: praca na ekranie i smartfony to nie jedyne czynniki odpowiedzialnych za wysychanie powierzchni oka. Przyczyny są różne, od codziennych nawyków po hormony. Jeżeli problem nie ustępuje mówimy o zespole Sicca – czyli zespole suchego oka. Poznaj metody , które pomogą w leczeniu tego syndromu.

W tym artykule dowiesz się

 • jak w ogóle powstaje zespół Sicca
 • Jak styl życia wpływa na zdrowie oczu
 • co przynosi ulgę przy zespole suchego oka
 • Co możesz zrobić, aby zapobiec suchym oczom

Syndrom Sicca: tło i objawy

Za popularnie zwanym „suchymi oczami” cierpienie jest zaburzeniem zwilżania powierzchni oka . Są one spowodowane brakiem płynu łzowego lub zmianą filmu łzowego. Jeśli warstwa lipidowa filmu łzowego stanie się zbyt cienka, pęknie, a część wodna odparuje zbyt szybko. W rezultacie oko nie jest już wystarczająco nawilżone – skutkiem tego jest swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, a często uczucie obcego ciała lub „ból w oku”. Wielu cierpiących postrzega jasne światło i przeciągi w oczach jako nieprzyjemne, a nawet bolesne.

Jeśli problem suchości oka trwa dłużej, brak wilgoci nie zapewni rogówce i spojówce wystarczających składników odżywczych – czyniąc je bardziej podatnymi na stany zapalne i powodując chroniczne podrażnienie.

Suche oczy: Jakie czynniki są zaangażowane?

 • Jak już wspomniano, praca przed ekranem jest jednym z powodów suchości oczu. Tymczasem wiele godzin codziennej pracy przy komputerze jest standardem dla wielu osób. Przerwy nie są możliwe z powodu obciążenia pracą lub są po prostu zaniedbywane. I nawet po pracy nie możesz oderwać wzroku od ekranu i zajmujesz się smartfonami, tabletami, grami komputerowymi lub najnowszym serialem telewizyjnym … Problem: gdy patrzymy na monitory, zapominamy mrugać – oko nie jest wystarczająco nawilżone filmem łzowym i wysycha.
 • Ponadto powietrze w biurach lub salonach jest często zbyt suche – problem ten pogarsza ciepłe powietrze grzewcze zimą . Jeśli ktoś wypije za mało i prawie nie spędza czasu na świeżym powietrzu, to idealne środowisko dla zespołu suchego oka.
 • Jednak wielu użytkowników soczewek kontaktowych cierpi również na zespół Sicca . Przez soczewkę, która unosi się na filmie łzowym, film łzowy często nie jest już równomiernie rozłożony. Często suche oczy są również spowodowane tym, że soczewki kontaktowe pozostają w oku znacznie dłużej niż zalecany czas noszenia.
 • Badania wykazują, że to kobiety na ogół są częściej dotknięte zapaleniem spojówek i zespołem suchego oka . Uważa się, że przyczyną tego są częstsze wahania równowagi hormonalnej. Zasadniczo suche oczy mogą być spowodowane czynnikami środowiskowymi i wahaniami hormonów, ale mogą być również spowodowane niektórymi chorobami i lekami.

Co robić przeciwko suchym oczom?

Jeśli cierpisz już na objawy suchego oka, pomogą Ci nasze porady. W połączeniu ze wskazówkami dotyczącymi zapobiegania, możesz zwalczyć suche oczy lub zmniejszyć objawy w dłuższej perspektywie.

Lepiej idź do lekarza!

Wielu pacjentów próbuje rozwiązać ten problem za pomocą dostępnych kropli do oczu, ale eksperci zalecają konsultację z okulistą. Tylko dzięki fachowemu badaniu oka możemy odkryć przyczynę problemów zdrowotnych i określić najbardziej odpowiednie leczenie.

Picture of adult woman having a visit at female doctor’s office

Wskazówki dla natychmiastowej ulgi:

 • Natychmiastową ulgę zapewniają zwykle specjalne krople do oczu , które łączą się z płynem łzowym i w tym przypadku przejmują jego funkcję. Ale: po prostu kupienie kropli do oczu w aptece może przynieść inny efekt niż oczekiwany – ponieważ każde oko ma inne potrzeby. Lepiej odwiedzić swojego optyka / okulistę  – on dokładnie wie, które krople są dobre dla twoich oczu.
 • Krople do oczu można również stosować podczas noszenia soczewek kontaktowych . Lepiej jest jednak zdjąć soczewki w przypadku podrażnienia oka i nosić okulary, dopóki objawy nie znikną.

Profilaktyka:

 • Podczas pracy przy monitorze lub wielogodzinnego czytania ulubionej książki, regularne rób przerwy, aby na jakiś czas patrzeć z dala od książki czy monitora. Specjalna wskazówka: Joga oczu: Dzięki tym ćwiczeniom rozluźnisz mięśnie oczu, a jednocześnie zapewnisz lepsze nawilżenie oczu, a podrażnione, zmęczone oczy znów będą w dobrej formie.
 • Zapewnij wystarczającą wilgotność w zamkniętych pomieszczeniach – zimą powieś wilgotną ściereczkę lub połóż w ponieszczeniu miskę wypełnioną wodą (ważne: codziennie zmieniaj wodę!). Ponadto nie należy zapominać o regularnym wietrzeniu, aby zawsze zapewnić pomieszczeniom wystarczającą ilość świeżego powietrza. Mocno klimatyzowane lub wypełnione dymem pokoje mogą również podrażniać oczy – jeśli to możliwe, unikaj ich!
 • Styl życia: Tak, twoje codzienne nawyki mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko suchości oczu. Odpowiedni sen, dużo ćwiczeń na świeżym powietrzu i wystarczająco dużo do picia (dotyczy pracowników przy komputerze: mieć zawsze dzbanek wody na biurku!) A zrównoważona dieta z wieloma zdrowymi, świeżymi produktami ma pozytywny wpływ.
 • Jesteś użytkownikiem soczewek kontaktowych ? Powinieneś poddawać oczy regularnemu relaksowi – innymi słowy, rezygnując z soczewek kilka dni w tygodniu i zamiast tego noś okulary. Jeśli to nie jest możliwe w pracy, to zrób to zaraz po przyjściu do domu. Ponadto uważaj, aby nie przekroczyć zalecanego czasu noszenia soczewki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *