Zespół Sicca: jak rozwija się zespół suchych oczu i co pomaga w walce z nim

Jeśli film łzowy w oku jest niewystarczający niezrównoważony, skutkiem mogą być piekące, swędzące i zaczerwienione oczy. Nasze wskazówki pomogą zapobiegać suchości oczu lub zapewniają szybką ulgę.
W naszej erze cyfrowej zespół suchego oka pojawia się zdecydowanie częściej niż kiedyś. Oczywiście przyczyną zbyt suchych oczu jest długa praca przy komputerze oraz zbyt długie patrzenie na smartfon. I szczerze mówiąc, czasami podrażnienie oczu jest normalne i trudne do uniknięcia. Ale: praca na ekranie i smartfony to nie jedyne czynniki odpowiedzialnych za wysychanie powierzchni oka. Przyczyny są różne, od codziennych nawyków po hormony. Jeżeli problem nie ustępuje mówimy o zespole Sicca – czyli zespole suchego oka. Poznaj metody , które pomogą w leczeniu tego syndromu.

W tym artykule dowiesz się

 • jak w ogóle powstaje zespół Sicca
 • Jak styl życia wpływa na zdrowie oczu
 • co przynosi ulgę przy zespole suchego oka
 • Co możesz zrobić, aby zapobiec suchym oczom

Syndrom Sicca: tło i objawy

Za popularnie zwanym „suchymi oczami” cierpienie jest zaburzeniem zwilżania powierzchni oka . Są one spowodowane brakiem płynu łzowego lub zmianą filmu łzowego. Jeśli warstwa lipidowa filmu łzowego stanie się zbyt cienka, pęknie, a część wodna odparuje zbyt szybko. W rezultacie oko nie jest już wystarczająco nawilżone – skutkiem tego jest swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, a często uczucie obcego ciała lub „ból w oku”. Wielu cierpiących postrzega jasne światło i przeciągi w oczach jako nieprzyjemne, a nawet bolesne.

Jeśli problem suchości oka trwa dłużej, brak wilgoci nie zapewni rogówce i spojówce wystarczających składników odżywczych – czyniąc je bardziej podatnymi na stany zapalne i powodując chroniczne podrażnienie.

Suche oczy: Jakie czynniki są zaangażowane?

 • Jak już wspomniano, praca przed ekranem jest jednym z powodów suchości oczu. Tymczasem wiele godzin codziennej pracy przy komputerze jest standardem dla wielu osób. Przerwy nie są możliwe z powodu obciążenia pracą lub są po prostu zaniedbywane. I nawet po pracy nie możesz oderwać wzroku od ekranu i zajmujesz się smartfonami, tabletami, grami komputerowymi lub najnowszym serialem telewizyjnym … Problem: gdy patrzymy na monitory, zapominamy mrugać – oko nie jest wystarczająco nawilżone filmem łzowym i wysycha.
 • Ponadto powietrze w biurach lub salonach jest często zbyt suche – problem ten pogarsza ciepłe powietrze grzewcze zimą . Jeśli ktoś wypije za mało i prawie nie spędza czasu na świeżym powietrzu, to idealne środowisko dla zespołu suchego oka.
 • Jednak wielu użytkowników soczewek kontaktowych cierpi również na zespół Sicca . Przez soczewkę, która unosi się na filmie łzowym, film łzowy często nie jest już równomiernie rozłożony. Często suche oczy są również spowodowane tym, że soczewki kontaktowe pozostają w oku znacznie dłużej niż zalecany czas noszenia.
 • Badania wykazują, że to kobiety na ogół są częściej dotknięte zapaleniem spojówek i zespołem suchego oka . Uważa się, że przyczyną tego są częstsze wahania równowagi hormonalnej. Zasadniczo suche oczy mogą być spowodowane czynnikami środowiskowymi i wahaniami hormonów, ale mogą być również spowodowane niektórymi chorobami i lekami.

Co robić przeciwko suchym oczom?

Jeśli cierpisz już na objawy suchego oka, pomogą Ci nasze porady. W połączeniu ze wskazówkami dotyczącymi zapobiegania, możesz zwalczyć suche oczy lub zmniejszyć objawy w dłuższej perspektywie.

Lepiej idź do lekarza!

Wielu pacjentów próbuje rozwiązać ten problem za pomocą dostępnych kropli do oczu, ale eksperci zalecają konsultację z okulistą. Tylko dzięki fachowemu badaniu oka możemy odkryć przyczynę problemów zdrowotnych i określić najbardziej odpowiednie leczenie.

Picture of adult woman having a visit at female doctor’s office

Wskazówki dla natychmiastowej ulgi:

 • Natychmiastową ulgę zapewniają zwykle specjalne krople do oczu , które łączą się z płynem łzowym i w tym przypadku przejmują jego funkcję. Ale: po prostu kupienie kropli do oczu w aptece może przynieść inny efekt niż oczekiwany – ponieważ każde oko ma inne potrzeby. Lepiej odwiedzić swojego optyka / okulistę  – on dokładnie wie, które krople są dobre dla twoich oczu.
 • Krople do oczu można również stosować podczas noszenia soczewek kontaktowych . Lepiej jest jednak zdjąć soczewki w przypadku podrażnienia oka i nosić okulary, dopóki objawy nie znikną.

Profilaktyka:

 • Podczas pracy przy monitorze lub wielogodzinnego czytania ulubionej książki, regularne rób przerwy, aby na jakiś czas patrzeć z dala od książki czy monitora. Specjalna wskazówka: Joga oczu: Dzięki tym ćwiczeniom rozluźnisz mięśnie oczu, a jednocześnie zapewnisz lepsze nawilżenie oczu, a podrażnione, zmęczone oczy znów będą w dobrej formie.
 • Zapewnij wystarczającą wilgotność w zamkniętych pomieszczeniach – zimą powieś wilgotną ściereczkę lub połóż w ponieszczeniu miskę wypełnioną wodą (ważne: codziennie zmieniaj wodę!). Ponadto nie należy zapominać o regularnym wietrzeniu, aby zawsze zapewnić pomieszczeniom wystarczającą ilość świeżego powietrza. Mocno klimatyzowane lub wypełnione dymem pokoje mogą również podrażniać oczy – jeśli to możliwe, unikaj ich!
 • Styl życia: Tak, twoje codzienne nawyki mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko suchości oczu. Odpowiedni sen, dużo ćwiczeń na świeżym powietrzu i wystarczająco dużo do picia (dotyczy pracowników przy komputerze: mieć zawsze dzbanek wody na biurku!) A zrównoważona dieta z wieloma zdrowymi, świeżymi produktami ma pozytywny wpływ.
 • Jesteś użytkownikiem soczewek kontaktowych ? Powinieneś poddawać oczy regularnemu relaksowi – innymi słowy, rezygnując z soczewek kilka dni w tygodniu i zamiast tego noś okulary. Jeśli to nie jest możliwe w pracy, to zrób to zaraz po przyjściu do domu. Ponadto uważaj, aby nie przekroczyć zalecanego czasu noszenia soczewki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *