POKOLENIE K – KRÓTKOWZROCZNOŚĆ W ERZE CYFROWEJ

Ametropia jako znak zbliżającego się wieku? Teza ta prawdopodobnie już teraz jest aktualna, ponieważ szczególnie krótkowzroczność dotyka coraz więcej młodych ludzi.

Smartfony i tablety niewątpliwie ułatwiają codzienne życie, spędzamy z tymi urządzeniami średnio 4 godziny dziennie. Brak odległości oddzielającej nasze oczy od ekranów i wynikający z tego brak światła dziennego zwiększa ryzyko krótkowzroczności. Eksperci szacują, że do 2050 r. Prawie połowa światowej populacji będzie krótkowzroczna. Dzieje się tak między innymi dlatego, że pierwszy cyfrowy kontakt ma miejsce wcześniej, a krótkowzroczność zaczyna się rozwijać w dzieciństwie.

 

229 minut dziennie spędzają przed ekranami telefonów ludzie między 14 a 49 rokiem życia

50% ludzi na ziemi będzie w 2050 cierpiało na krótkowzroczność

Skąd wiesz, czy jesteś krótkowzroczny? Najbardziej oczywistą oznaką tego jest na pewno, że masz trudności z rozpoznawaniem obiektów w oddali, podczas gdy nadal możesz je łatwo zobaczyć w pobliżu. Również na poziomie fizycznym bóle głowy i podrażnione oczy wskazują na ametropię.

Jeśli zauważy się wyżej wymienione objawy, należy przeprowadzić badania wzroku. Nawet osoby, które jeszcze nie zauważyły ​​widocznych oznak ametropii, powinny co najmniej raz na 2 lata poddawać wzrok testowi.

W przypadku wykrycia krótkowzroczności korektę wykonuje się za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Stopień upośledzenia wzroku nazywa się zwykle dioptriami, które w przypadku krótkowzroczności są zawsze wskazywane z minusem przed odpowiednią wartością.

Cyfryzacja jest zatem wyzwaniem dla naszych oczu, ale otwiera także nowe możliwości, szczególnie w obszarze medyczno-analitycznym. Internetowe testy wzroku pomogą zdiagnozować problemy ze wzrokiem już w najbliższej przyszłości, a w przyszłości cyfrowe skany siatkówki wykryją również choroby oczu. Również w obszarze okularów technologia bardzo się rozwija. Tworzone są szkła nadające się do zmiennych warunków lub z niebieskim filtrem, który absorbuje potencjalnie szkodliwe niebiesko-fioletowe promieniowanie i chroni oczy przy długiej pracy przed ekranem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *