Wskazówka: Jak poprawić swój wzrok ?

Właściwa dieta dla oczu

Aby upewnić się, że oczy działają prawidłowo i nie zawiodą nas nawet kiedy będziemy starsi, musimy postawić na zrównoważoną dietę z wieloma substancjami odżywczymi.

Następujące składniki odżywcze mogą poprawić sprawność funkcjonalną oczu:

  • Witamina A i beta-karoten Występowanie: marchew, papryka, buraki, papaja, Roszponka, morele i brokuły.
  • Witaminy C i E chronią oczy z tak zwanych wolnych rodników, które mogą uszkadzać komórki w organizmie. Występowanie Witamina C : Papryka, owoce cytrusowe, brokuły, kiwi, kapusta i rokitnik; Występowanie Witamina E: orzechy, ziarna i soja.
  • Antocyjany stabilizują naczynia krwionośne w oku. Występowanie: we wszystkich ciemno niebieskich i czerwonych owocach i warzywach.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 wywierają korzystny wpływ na film łzowy, a tym samym zapobiegają wysuszeniu oczu. Występowanie: łosoś, pstrąg, miecznik oraz olej lniany i orzechowy.
  • Luteina i zeaksantyna to tak zwane pigmenty plamkowe, które filtrują światło pośrodku siatkówki (żółtej plamki) jak swojego rodzaj okulary przeciwsłoneczne, a tym samym przyczyniają się do ochrony wrażliwych komórek wzrokowych. Ponadto umożliwiają widzenie kolorów i chronią przed wolnymi rodnikami. Chociaż te pigmenty naturalnie zmniejszają się z wiekiem, mogą być ponownie karmione poprzez dietę. Występowanie: szpinak, brokuły, jarmuż, groszek, papryka, kukurydza, pomarańcze, pomidory i melony.
Ogólnie rzecz biorąc, lekarze zalecają spożywanie pięciu porcji owoców i warzyw. Zapewnia to wystarczającą podaż niezbędnych składników odżywczych, których organizm sam nie może wyprodukować.

Lepiej widzieć = również oczy chcą się trenować

Wiele osób musi oglądać ekran przez wiele godzin w pracy  – to czysty wysiłek dla oczu. Oko staje się suche i podrażnione. Podobnie, gdy człowiek koncentruje się na jednym punkcie – na przykład dentysta, który leczy korzeń zęba. Nawet jeśli nie pracuje na komputerze, nadal musi skupić się na określonym miejscu przez pewien czas. W rezultacie mruga rzadziej a oko nie jest regularnie zwilżane płynem łzowym. 

Poniższe ćwiczenia mogą pomóc w złagodzeniu zestresowanego układu wzrokowego i poprawić funkcjonowanie oczu:

  • Spójrz kilka minut w dal, jak za oknem. 
  • Zamknij na chwilę oczy, przykryj je dłońmi dla całkowitej ciemności. 
  • Trzymaj kciuk około 20 cali przed nosem i skup się na nim oczami.
  • Teraz przejdź do odległego obiektu i skoncentruj się na tym. Pozwól swojemu spojrzeniu skakać w tę i z powrotem.
  • Każdy, kto siedzi przed komputerem, powinien również zmieniać odległość do ekranu. Idealna odległość to od 50 do 80 centymetrów .

Najważniejsza jest kontrola oka

Aby wcześnie wykryć choroby oczu, ważne jest regularne badanie wzroku . Istnieją dwie choroby związane z wiekiem, które można dobrze leczyć w przypadku wczesnej diagnozy. Jaskra jest jedną z chorób postępu bardzo powoli. Pole widzenia staje się coraz mniejsze, w najgorszym przypadku osoba całkowicie ślepnie. Osoby, którzy mają krewnych pierwszego stopnia, którzy cierpią na zaćmę, powinni kontrolować swój wzrok już od 30 roku życia. 

Osoby po 60 roku życia, palacze oraz osoby spędzające dużo czasu na słońcu powinni badań swoje oczy pod kątem zniszczeń siatkówki i zwyrodnienia plamki żółtej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *