Okulary do czytania – co to jest Prezbiopia ?

Okulary do czytania

Najczęściej odczuwalny dyskomfort wzrokowy związany jest z wiekiem, a mianowicie chodzi o presbiopię inaczej starczowzroczność. Prezbiopia jest efektem naturalnych zmian układu wzrokowego zachodzących z upływem lat, nie należy jej traktować jako choroby czy zwyrodnienia, ponieważ jest naturalnym procesem i dotyczy każdego po 40. roku życia. Objawia się trudnościami z wyraźnym widzeniem z bliska, szczególnie przy słabym oświetleniu.

Ze względu na niewyraźne widzenie mamy problem z czytaniem gazety, zobaczeniem cen na towarach, odczytaniem wiadomości tekstowej w telefonie czy z pisaniem na klawiaturze komputera. Taka niemożność ostrego i wyraźnego widzenia na bliskie odległości wymusza na nas odsuwanie wszystkiego co chcemy zobaczyć coraz dalej od oczu, gdyż pogorszeniu uległa nasza akomodacja.

 

Pogorszenie akomodacji to proces ciągły, w miarę upływu czasu soczewka oka staje się mniej sprężysta, a mięśnie odpowiedzialne za zmianę kształtu soczewki mniej sprawne. Coraz mniejszy zakres akomodacji oznacza, że coraz to z dalszej odległości widzimy wyraźnie, a czynności na bliskie i pośrednie odległości sprawiają problem i uniemożliwiają zaspokojenie codziennych potrzeb wzrokowych. Zjawisko akomodacji – nastawności oka polega na zmianie kształtu soczewki oka, a wskutek tego zmiana jej ogniskowej i co za tym idzie zmiana jej zdolności zbierającej.

Nie należy starczowzroczności mylić z nadwzrocznością starczą. Nadwzroczność starcza – w miarę starzenia się współczynnik załamania światła przez rogówkę i ciało szkliste zmniejsza się typowo o 1,5 dioptrii w 70 roku życia i o 2,5 dioptrii w 80 roku życia. Jednak krótkowidz akurat na tym zyskuje, a może nawet dojść do naturalnej kompensacji krótkowzroczności (przy wadach – odpowiednio – minus 1,5 i minus 2,5 dioptrii). 

 

Co trzeba wiec wiedzieć decydując się na zakup okularów do czytania

Rozwiązań jest wiele, zapewniających ostre widzenie na wybrane odległości. Pierwsze potwierdzone informacje o użyciu okularów do czytania, wskazują rok 1305. Początkowo oprawki robiono z drewna, kości, skóry, a nawet ze złota i srebra. Do produkcji soczewek wykorzystywano kryształ górski i kwarc. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku okularów będzie musiało używać ponad 5 miliardów ludzi na całej Ziemi!

Obecnie szacuje się, że co trzeci mieszkaniec ziemi nosi okulary korekcyjne. Oferta zakładów optycznych jest tak bogata, że nie łatwo podjąć samodzielną decyzję. Okulary mają bowiem nie tylko korygować wzrok ale również zdobić – bardzo ważne jest także by osoba nosząca okulary czuła się w nich dobrze i by okulary były jak najlepiej dopasowane i wygodne w użytkowaniu. Najważniejsze jest jednak dopasowanie właściwej korekcji i konstrukcji soczewek oraz wybranie odpowiedniego antyrefleksu czy filtru.

W ofercie Aurum – Optics znajduje się wiele typów i rodzajów soczewek okularowych. Wybór ich zależy od potrzeby wzrokowej pacjenta i przeznaczenia zamawianych okularów. Szkła okularowe różnią się między sobą rodzajem materiału z jakiego są wykonane, konstrukcją, powłokami uszlachetniającymi, filtrami oraz jak już wcześniej wspomniano przeznaczeniem użytkowania, czyli do czego będą używane okulary – do jakiej czynności, a co za tym idzie – do jakiej odległości.

Rodzaje soczewek okularowych w presbiopii:

  • Jednoogniskowe do czytania

Soczewki jednoogniskowe do czytania mają identyczną moc na całej swojej powierzchni, co oznacza, że moc korekcyjna jest jednorodna na całym obszarze soczewki. Są zoptymalizowane pod kątem widzenia bliży i dopasowane do standardowej odległości czytania. Soczewki pozwalają nie tylko komfortowo czytać książki, ale też mniejszą czcionkę na smartfonie lub tablecie. 

 

  • Soczewki wspierające akomodację ( dal i obszar bliży)

Korzystanie z cyfrowych urządzeń, takich jak smartfony czy e-czytniki, stanowi codzienne zmęczenie i obciążenie dla oczu. Oko musi przyzwyczaić się do nowego zakresu bliży, aby zapewnić ostrość widzenia cyfrowych urządzeń, które trzymamy w dłoni bliżej niż np. gazetę lub książkę. Ponadto oko musi cały czas zmieniać zakresy widzenia. Może to prowadzić do bólu głowy i sztywności karku, a także pieczenie i zmęczenia oczu, zwłaszcza u osób starszych. Z pomocą mogą przyjść soczewki do dali ze specjalnym wsparciem dla oka podczas patrzenia na bliską odległość – soczewki Sync. Zostały stworzone z myślą o użytkownikach urządzeń cyfrowych (smartfonów, e-czytników) i ułatwiają skupienie wzroku na bliży i dali.

  • Soczewki do pomieszczeń ( odległość pośrednia i bliż )

Rodzinę soczewek do bliży i odległości pośrednich tworzy wiele produktów, z których każdy posiada zróżnicowane cechy i zalety, dopasowane do określonych potrzeb. Ten wszechstronny program soczewek do komfortowego widzenia w bliży i odległościach pośrednich umożliwia idealne dopasowanie do potrzeb wzrokowych:

  • Większy zasięg ostrego widzenia
  • panoramiczność widzenia w porównaniu z tradycyjnymi soczewkami do czytania
  • eliminacja uczucia zmęczenia oczu i bólu głowy
  • asymetryczna konstrukcja wspierająca widzenie binokularne

Indywidualne soczewki do pomieszczeń

oferują nieskazitelnie czysty obraz zawsze gdy go potrzebujesz. Również wtedy gdy masz nietypowe hobby lub Twoja aktywność wymusza specyficzną odległość widzenia. By zapewnić optymalne widzenie brane są pod uwagę indywidualne warunki Twojej pracy oraz sposób noszenia opraw.  

Close – Idealne w wypadku nietypowego hobby i zawodów wymagających ogromnej precyzji. Skorzystaj z możliwie najszerszego pola widzenia do bliży i odległości pośrednich aż do 1 metra

Screen – Najlepszy wybór do pracy przed ekranem komputera oraz zawodów wymagających jednolicie ostrego widzenia i szerokiego pola od bliży do ok 2 metrów.

Space – To propozycja dla tych którzy potrzebują widzieć dalej niż ekran komputera zachowując przy tym świetną ostrość podczas patrzenia na bliskie odległości. Odpowiednie rozwiązanie dla: pracowników biurowych, prelegentów, techników dźwięku, itp

  • Soczewki progresywne ( dal, odległość pośrednia i bliż)

Soczewki progresywne mają dużą przewagę na innymi soczrwkami soczewkami. Oferują strefy do ostrego widzenia bliży, dali i odległości pośredniej. Moc soczewki zmienia się płynnie: górna jej część służy do dali, a dolna do bliży. Soczewki progresywne pozwalają cieszyć się ostrym, komfortowym widzeniem w każdej odległości. Doskonale korygują krótko-, nad- i starczowzroczność. Sprawdzą się podczas czytania, pracy przy komputerze, pracach manualnych, a także patrzenia w dal. 

Jest to wygodne rozwiązanie dla osób które jednocześnie nie posiadają okularów do chodzenia. Jeśli więc jesteś emetropem, czyli osobą która widzi prawidłowo do dali, możesz wybierać pomiędzy wieloma rozwiązaniami optycznymi, począwszy od najprostszego rozwiązania czyli jednoogniskowych okularów tylko do czytania na określoną odległość.

 

Jeśli już wcześniej twój wzrok wymagał stosowania okularów do dali, to z czasem staje się konieczne używanie drugiej pary okularów – do prac w bliskiej odległości, takich jak czytanie, pisanie, szycie, majsterkowanie, itp., a nawet trzecie pary do komputera, monitora, telewizora do pracy w odległościach pośrednich.

Trzy pary okularów ?

Jest to oczywiście niemożliwe, a na pewno bardzo nie komfortowe.

W  miarę postępującej prezbiopii, gdy zamazaniu ulegają również odległości pośrednie, to już nie wystarcza mieć jedną parę okularów. W przypadku gdy praca wymaga ostrego widzenia z bliska na zmianę z  widzeniem dalekim, ciągła zmiana jednych okularów na drugie staje się irytująca. Warto więc wtedy pomyśleć o  okularach do pomieszczeń.

Nowoczesne rozwiązania korekcji dla presbiopów to soczewki do bliży i odległości pośrednich:

Soczewki do bliży i odległości pośrednich:

Soczewki LifeStyle 3 opracowano tak, aby jak najlepiej odzwierciedlały potrzeby wzrokowe Twojego klienta. Dostępne są w 3 wariantach konstrukcji, dostosowanych do różnych wymagań wzrokowych. Ponadto, LifeStyle 3 wykorzystuje zaawansowaną Technologię Harmonizacji Binokularnej ™, umożliwiającą precyzyjne, wyraźne widzenie bez wysiłku, nawet przy bardzo wymagających wartościach korekcyjnych i prezbiopii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *