okulary korekcyjne

Okulary czy soczewki kontaktowe? PORÓWNANIE

okulary czy soczewki

 

Podczas gdy dla niektórych osób okulary to nie tylko sposób na korektę wzroku, ale także zwykły strój, inne są zwolennikami soczewek kontaktowych. Obie opcje soczewki i okulary i ewoluowały stopniowo przez lata i mają swoje zalety i wady. Ale co jest lepsze i gdzie są główne różnice? Ten artykuł ma na celu pomóc zważyć zalety i wady okularów i soczewek kontaktowych. Otrzymasz również wskazówki i informacje o ich noszeniu i zakupie.

 

Zalety okularów

Niemal każda postać słabego wzroku może być bez problemu korygowana okularami. Jakie są więc ich pozostałe zalety?

  • Okulary są praktyczne i elastyczne, ponieważ można je zakładać i zdejmować w dowolnym momencie.
  • Okulary nie obciążają oczu, jeśli są odpowiednio dopasowane do odpowiedniej recepty. Oko nie jest dotykane, okulary przejmują funkcję oka „z bezpiecznej odległości”.
  • Nawet podczas przeziębienia, infekcji oka lub kataru siennego można łatwo nosić okulary. Nie powodują wysuszenia oczu.
  • Okulary chronią oko przed wpływami zewnętrznymi, takimi jak przeciągi, kurz, owady lub piasek.

Wady noszenia okularów

Okulary są często postrzegane jako modowy must-have, ale nie każdy je lubi. Zwłaszcza dzieci i młodzież często uważają okulary  za krępujące lub nawet wymieniają je jako powód do dokuczania. Ale nie tylko dzieci mają problem z wyglądem w okularach. Często makijaż z nimi koliduje – zbyt lekki jest w ogóle nie widoczny, a zbyt mocny, może nie wyglądać za aktrakcyjnie. Okluary są modnym elementem wyglądu, ale czasami ciężko jest je dopasować do stroju – dobrze jest mieć wtedy kilka par do wyboru.

Inne wady okularów

Okulary nie są odpowiednie w każdej sytuacji, ponieważ po ich zdjęciu problemy ze wzrokiem pozostają. Dotyczy to na przykład wielu dyscyplin sportowych. Jeśli okulary nie są prawidłowo ustawione, mogą uciskać na nos lub za uszami. Będąc użytkownikiem okularów, trzeba bardzo o nie dbać i czyścić je regularnie. Brudne okulary powodują widzenie za mgłą
Czasem okulary sprawiają, że widzenie jest trudniejsze niż ich złagodzenie, a to nie zawsze pomaga je oczyścić. Okulary, na przykład, powodują problemy podczas zamglenia, lustra lub ograniczenia pola widzenia.
Zawsze należy chronić okulary przed zadrapaniami i innymi uszkodzeniami, ponieważ nowy zakup może być kosztowny. Okulary o które dbamy będą nam jednak służyły przez długie lata.

Zalety soczewek kontaktowych

Niezwykłą zaletą soczewek kontaktowych jest możliwość zmiany koloru oka. Są również dostępne w wersji dla osób z wrażliwymi oczami. Soczewki nie parują, nie zsuwają się i nie powodują ucisku podczas noszenia. Można je nosić podczas uprawiania sportów, w saunie i na basenie. Istnieją soczewki dzienne i miesięczne, dzięki czemu można je regularnie zmieniać. Soczewki kontaktowe można łatwo łączyć ze zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi. Nawet trudne przypadki, takie jak astygmatyzm, można korygować za pomocą specjalnych soczewek kontaktowych.

Wady soczewek kontaktowych

W przypadku soczewek kontaktowych koszty mogą szybko wzrosnąć. Specjalistyczne soczewki to wciąż duże koszty dla ich użytkowników. Zwykłe jednodniowe soczewki nie są drogie, ale często wiąże się to z zakupem specjalnych kosmetyków, które nie podrażnią oka. Z drugiej strony, za okulary wydajesz pieniądze tylko raz, a następnym razem dopiero po latach – pod warunkiem, że nie zmieni się Twoja wada wzroku.

Jeśli soczewki kontaktowe noszone są zbyt długo lub są źle pielęgnowane, może również wystąpić kontaktowe zapalenie skóry.

Alergie często wymagają wkraplania kropli do oczu, przy których soczewki są przeszkodą. Dlatego osoby noszące soczewki kontaktowe powinny mieć również zapasowe okulary.

Ponadto obsługa soczewek w porównaniu do okularów jest relatywnie droga. Niektórzy ludzie mają problemy lub nawet boją się używać soczewek kontaktowych. Ponadto higiena i właściwa obsługa są tutaj szczególnie ważne.

 

Co zatem wybrać?

Czy okulary i soczewki kontaktowe mogą być zatem noszone naprzemiennie? Zasadniczo połączenie okularów i soczewek kontaktowych nie stanowi problemu.

Wielu początkujących użytkowników łączy te dwie metody korekcji wzroku. Jeszcze inni noszą kolorowe soczewki kontaktowe pod okularami lub tylko przy specjalnych okazjach, na przykład podczas wychodzenia na ważne wydarzenia lub podczas uprawiania sportu.

2 Comments

    1. Dokładnie! Od lat pojawia się to samo pytanie. Myślimy, że połączenie obu opcji to najlepsze rozwiązanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *