okulary-do-jazdy-samochodem

Jak wybrać bezpieczne okulary przeciwsłoneczne do jazdy?

Wielu kierowców o tym niewie, ale niektóre modele okularów przeciwsłonecznych nie nadają się do noszenia, gdy znajdują się za kierownicą pojazdu. Niektóre okulary przeciwsłoneczne mogą pogorszyć widoczność, podczas gdy inne mogą mieć określony kolor soczewki, który negatywnie wpływa na widmo, a także kontrast kolorów rozpoznawalnych dla kierowcy.

Niniejszy przewodnik omawia te i wszystkie inne czynniki związane z wyborem okularów przeciwsłonecznych, które nie zwiększą ryzyka wystąpienia wypadków drogowych. Obejmuje wskazówki dotyczące ramek i soczewek, gęstości zabarwienia, powłok i oznaczeń bezpieczeństwa.

 

okulary-ray-ban-aviator

 

Styl ramki
Podczas jazdy ważne jest, aby zachować widzenie peryferyjne i dobrze chronić przed słońcem. Ramki z dużymi soczewkami i cienkimi ramionami, takie jak pilotki, są dobre do utrzymania widzenia peryferyjnego, zapewniając jednocześnie ochronę przed słońcem.

Ważne jest, aby wybrać odpowiednią ramkę do okularów przeciwsłonecznych nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale także dlatego, że w razie wypadku możesz zostać ukarany, jeśli twoje okulary będą miały wpływ na kolizję. Chociaż nie ma konkretnych wytycznych dotyczących ramek do okularów przeciwsłonecznych, zdecydowanie zalecamy, aby wybrać styl, który pozwoli Ci wyraźnie widzieć ze wszystkich stron.

ray-ban-3025

Kolor soczewki
Soczewki o różnych kolorach wpływają na to, ile światła widzialnego jest w stanie dotrzeć do twoich oczu, jak dobrze osoba widzi określone kolory i jaki jest stopień wizualnego kontrastu. W związku z tym wybór niewłaściwych kolorowych soczewek może negatywnie wpłynąć na to, jak dobrze kierowca może widzieć znaki drogowe i sygnalizację świetlną oraz wykrywać potencjalne zagrożenia.


Badania naukowe wskazują, że różowe, niebieskie i zielone soczewki nie powinny być noszone podczas jazdy, ponieważ mogą powodować nieodróżnialne czerwone światła.
Najlepsze soczewki do okularów przeciwsłonecznych są szare i brązowe, ponieważ są neutralne kolorystycznie, co oznacza, że ​​nie zmieniają wyglądu kolorów podczas noszenia. Wiele okularów zaprojektowanych specjalnie dla kierowców ma również żółte i bursztynowe soczewki , które mogą poprawić kontrast i definicję.

 

polaryzacja-w-okularach-przeciwslonecznych

Polaryzacja

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są popularnym wyborem dla kierowców, ponieważ wyjątkowo zmniejszają olśnienie spowodowane odbijaniem się światła od mokrych powierzchni. Soczewki z polaryzacją są idealne do jazdy w warunkach mglistych, ponieważ zwiększają i wyostrzyć szczegóły.

 

Powłoki soczewek


Wybór okularów przeciwsłonecznych z określonymi powłokami soczewek może pomóc w zapewnieniu wizualnej klarowności podczas jazdy, a także w ochronie ich przed pewnym stopniem uszkodzenia.


Soczewki są bardzo wypolerowane, aby zapewnić gładkie wykończenie, ale oznacza to, że odbijają około 10% światła uderzającego w nie, jeśli nie ma powłoki antyrefleksyjnej . Może to być problematyczne, ponieważ mniej światła będzie przesyłane do oczu, co zmniejsza widoczność. Dodatkowo, te refleksy mogą być bardzo irytujące – i przez to rozpraszające – dla kierowców. Powłoki antyrefleksyjne oferują również dodatkową korzyść: odpychają wodę i tłuszcz, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać soczewki w czystości.

Niektórzy producenci okularów mają własne opatentowane powłoki przeciwodblaskowe do swoich okularów przeciwsłonecznych, polaryzacyjnych lub innych.

Zaleca się również soczewki zapobiegające zadrapaniom – rysy na obiektywie mogą być bardziej rozpraszające, niż mogłoby się wydawać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *