Dlaczego nie wolno kłaść okularów na desce w samochodzie?

Szczególnie w okresie letnim wielu kierowców korzysta z deski rozdzielczej jako miejsca na okulary przeciwsłoneczne. Dlaczego nie jest to dobry pomysł?

Dlaczego okulary nie powinny leżeć na desce rozdzielczej?

Zostawienie okularów przeciwsłonecznych jest tak samo niebezpieczne dla samych okularów jak i ich użytkowników. Każdy zdaje sobie sprawę z wysokich temperatur, które mogą występować przy szybie. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że temperatura w słońcu, w pobliżu nagrzanej szyby często może przekraczać 50 ° C. Takie ciepło szybko może zdeformować plastikowe ramki okularów. W rezultacie szkło przestaje idealnie pasować do otworu i wypada. Taka sytuacja może się również zdarzyć w okularach wykonanych z innych materiałów. Także metalowe okulary mogą być niebezpieczne. Rozgrzany pod wpływem słońca metal może się nagrzać, powodując oparzenia skóry podczas zakładania okularów.

 

Co jeszcze może się stać?

Może także dojść do uszkodzenia powłoki soczewek. Większość okularów ma twardą powłokę, zapobiegającą zadrapaniom. Dodatkowo okulary wyposażone są w powłokę antyrefleksyjną, któ zapewnia użytkownikowi lepszą widoczność. Niektórzy klienci decydują się także powłoki ułatwijące czyszczenie soczewek. Narażenie na wysokie temperatury może uszkodzić te powłoki, powodując pęknięcia naprężeniowe. Jednak nie tylko okulary przeciwsłoneczne, ale także okulary korekcyjne są narażone na długotrwałe działanie wysokiej temperatury.

Wskazówka od aurum-optics.pl:

Najlepiej przechowywać okulary w chłodnym miejscu w samochodzie, najlepiej w futerale w zacienionym miejscu, takim jak konsola środkowa lub schowek. Jednak w słońcu idealne byłoby tylko jedno miejsce:  twarz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *